Tagi:

Dywan dopasowany do wnętrza – jak wybrać najlepszą opcję?

Do niedawna kupowanie dywanu było jedynie formalnością – zostawiliśmy ten etap na sam koniec aranżowania mieszkania, domu, biura. Dzisiaj architekci przekonują, że odpowiednio dobrany dywan może całkowicie odmienić wnętrze. Jak to jest możliwe? Wszystko za sprawą olbrzymiej palety produktów oferowanych przez producentów!

Dywan dopasowany do naszego gustu

Zdecydowanie większość dywanów kupowana jest ze względu na ich wygląd – kupujemy „oczami”, przyciągają nas modne wzory i kolory. Oczywiście nic w tym złego – pamiętajmy jednak, aby faktycznie dany produkt pasował do konkretnego wnętrza. Myślimy również o tym, aby jego czyszczenie w pomieszczeniach takich jak jadalnia czy salon nie sprawiało nam zbyt wiele problemów.

Dywan może znacząco odmienić wnętrze – przekonamy się o tym wybierając jasne dywany w niewielkich pomieszczeń. Jasna tkanina optycznie powiększy wnętrze, sprawi też, że stanie się ono bardziej komfortowe. Ascetyczne, skandynawskie wnętrza warto uzupełniać dywanami w asymetryczne wzory – dzięki nim pomieszczenia staną się znacznie ciekawsze, mniej sterylne.

Dywan na miarę naszych potrzeb!

Dywan musi być przede wszystkim funkcjonalny. Dla jednych będzie on elementem izolującym od chłodnej podłogi, dla innych miękką tkaniną, odpowiednią do urządzania placu zabaw dla malucha. Szukając takich produktów powinniśmy jeszcze dokładniej przyjrzeć się parametrom wybieranych przez nas dywanów i zadać sobie pytanie: z jakich materiałów są wykonane? Czy będą podatne na wchłanianie brudu? Co z czyszczeniem? Obecnie na polskim rynku znajdziemy dywany tworzone z włókien naturalnych, syntetycznych i tworzyw mieszanych. Różnią się one ceną, sprężystością włosia, odpornością na uszkodzenia. Dodatkowo producenci ozdabiają je wymyślnymi wzorami. Warto dać sobie nieco czasu na decyzję!

Dywan funkcjonalny, odpowiedni do każdego pomieszczenia

Producenci coraz częściej proponują nam dywany uniwersalne, odpowiednie do większości pomieszczeń w domu. To, co łączy te modele to przede wszystkim sposób wykonania i zastosowania konkretnych włókien. Dywany odpowiednie do wielu pomieszczeń charakteryzują się przede wszystkim zastosowaniem włókien mieszanych (przez co są jednocześnie odporne na uszkodzenia, ale i niedrogie) oraz możliwością czyszczenia znacznie szerszym wachlarzem środków chemicznych.