Tagi:

Dywan - jak dobrać właściwy materiał naturalny?

Nie od dziś dywany naturalne cieszą się lepszą opinią w porównaniu do tych, tkanych maszynowo z tworzyw sztucznych (polipropylenu, akrylu, wiskozy) produkowanych w zasadzie z ropy naftowej. Co więcej, często uznawane są za produkty luksusowe, które każdemu wnętrzu nadają elegancji. Poza tym, że są to modele wysokiej jakości, w pełni ekologiczne i naturalne, również przyjazne i bezpieczne dla zwierząt domowych (szczególnie te wełniane). Stąd też nie dziwi, że większość ludzi pragnie, aby w ich docelowych, wymarzonych mieszkaniach bądź domach znalazło się miejsce na egzemplarz wełniany, jedwabny lub bawełniany, czyli właśnie naturalny dywan. Jak dobrać jednak ten właściwy?

Dywany z wełny owczej

Wydaje się, że największą popularnością spośród dostępnych na rynku dywanów naturalnych cieszą się te, utkane z wełny, a zwłaszcza z wełny nowozelandzkiej z pierwszego strzyżenia z azjatyckiej rasy owiec - merynosów. Nie dość, że takie runo jest niesamowicie gęste, miękkie i bardzo przyjemne w dotyku, to jeszcze niezwykle elastyczne. W związku z tym nie straszne mu nawet ciężkie meble, ponieważ nawet pod ich wpływem nie odkształca się. Co więcej, nie tak łatwo je zabrudzić, a jeśli już nam się to uda, czyszczenie nie powinno sprawiać większych problemów. Wreszcie, wełna owcza jest antyelektrostatyczna, a także pełni funkcję naturalnego regulatora wilgotności powietrza i izolatora dźwięków.

Dywany z jedwabiu

Tkane z włókna pozyskiwanego z kokonu jedwabnika dywany jedwabne wyróżniają się niespotykanym w przypadku pozostałych modeli, zarówno naturalnych, jak i sztucznych połyskiem. Poza pięknym blaskiem, materiał ten jest miękki, przyjemny w dotyku i wytrzymały. Jako, że kolory egzemplarzy jedwabnych nie blakną, a sam materiał jest odporny na zabrudzenia doskonale znoszą one upływ czasu. Musimy jednak pamiętać, że w parze z doskonałą jakością, idzie jednak dość wysoka cena.

Dywany z bawełny

W przeciwieństwie do dywanów z wełny owczej oraz jedwabiu modele z bawełny, czyli włókna otaczającego roślinę o tej samej nazwie, są raczej cienkie, a przez to mało odporne na codzienną eksploatację i ewentualne uszkodzenia. Jednak podobnie do wyżej opisanych posiadają one właściwości antystatyczne, a ich kolory nie blakną. Co ciekawe, jako jedyne z dywanów naturalnych nadają się do łazienek, gdyż są odporne na wilgoć i można je prać w pralkach.