Dywan tkany na płasko

Dywan tkany na płasko to specyficzny rodzaj dywanów. W przeciwieństwie do pozostałych modeli, czy to produkowanych z materiałów naturalnych, czy też syntetycznych nie posiada on miękkiego, puszystego, elastycznego runa. Za sprawą ciasnego splotu przypomina raczej chodniki dywanowe. Nie bez przyczyny równie często nazywa się go też dywanem sznurkowym - zamiast tradycyjnego tkania, wykonywanie tego typu egzemplarzy sprowadza się bowiem do przeciąganie na przemian włókien wątku i osnowy. Oczywiście wciąż takie dywany mogą mieć dowolne kształty, rozmiary, kolory i wzory. Główną różnicą jest ich grubość i struktura. Poza tym, cechą charakterystyczną jest wykończenie z frędzli (choć nie zawsze). Sprawdźmy, jakie są zalety i wady dywanu tkanego na płasko.

Dywan tkany na płasko - zalety

Jeśli mowa o dywanie tkanym na płasko i jego atutach, przede wszystkim należy wspomnieć, że wysokiej klasy modele są niesamowicie praktyczne w codziennym użytkowaniu. A wszystko to za sprawą bardzo dużej gęstości tkania - to dzięki niej w głąb dywanu nie mają szansy wniknąć żadne zabrudzenia. Ewentualne plamy, piach, okruchy pozostają wyłącznie na powierzchni dywanu sznurkowego. To z kolei decydujemy o tym, że dywan tkany na płasko to najlepsze rozwiązanie dla alergików - w jego włóknach nie osadza się bowiem, ani kurz, ani roztocza. Z jego powierzchni łatwo także posprzątać sierść psa czy kota. Poza tym, podobnie jak klasyczne, ręcznie tkane dywany wełniane, również modele tkane na płasko są odporne na odkształcenia, a także co ciekawe - na negatywny wpływ promieni słonecznych. Podsumowując, tego rodzaju dywan sprawdzi się w domach alergików, posiadaczy zwierząt domowych, a także wszystkich tych, dla których ważny jest oryginalny design.

Dywan tkany na płasko - wady

Prawdopodobnie nie istnieją dywany, ani żadne inne elementy wyposażenia wnętrz, które posiadają tylko zalety, a żadnych wad. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od tego rodzaju produktów. I tak tez, niektórzy za minus dywanu tkanego na płasko mogą uznać to, że jest mało przyjemny, dość szorstki w dotyku. Oczywiście o ile po nim chodzimy, nawet gołymi stopami, nie stanowi to większego problemu. W przypadku pokojów dziecięcych, w których pociechy większość czasu spędzają bawiąc się na podłodze, być może lepszym rozwiązaniem będą natomiast ciepłe, miękkie dywany wełniane lub polipropylenowe.