DYWAN W TRADYCYJNIE URZĄDZONYM WNĘTRZU

Coraz częściej się zdarza, że wybieramy coraz to bardziej odważne rozwiązanie aranżacyjne i decydujemy się na zastosowanie w swym mieszkaniu stylu eklektycznego. Jest to styl, w którym łączone są ze sobą przedmioty, które na pierwszy rzut oka kojarzone są z odmienną stylistyką. Często efekty takich działań okazują się niezwykle atrakcyjne i niebanalne. Są dowodem na to, że tradycyjne motywy wykorzystywane do dekoracji wnętrz wcale nie muszą być nudne. Wystarczy tylko dobrać je w odpowiedni sposób.
Elementami wystroju, których nie można pominąć w aranżacjach tego rodzaju, są odpowiednio dobrane dywany tradycyjne. W związku z tym, że są to zazwyczaj przedmioty wyjątkowo silnie wyeksponowane, a ich zakupu dokonuje się nie częściej niż raz na kilka lub kilkanaście lat, to decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego modelu powinna zostać dokonana w sposób w pełni przemyślany.

O ile we wnętrzach nowoczesnych rezygnuje się czasem całkowicie ze stosowania dywanów, to w tradycyjnych aranżacjach byłoby to działanie niedopuszczalne. Pomieszczenie pozbawione dywanu sprawia wrażenie niedopracowanego lub zaniedbanego. We wnętrzu utrzymanym w stylu zakorzenionym w tradycji nawet najpiękniejsza podłoga nie będzie prezentować się korzystnie, jeśli na jej powierzchni nie pojawi się chociaż mały, odpowiednio dopasowany dywanik lub chodnik.
Urządzając pomieszczenie w tradycyjnym stylu powinniśmy zadbać o to, by prezentowało się ono w elegancki sposób. Jednak pamiętajmy, że nie może to być przesadny przepych na pokaz, uzyskany za pomocą mebli i dodatków złej jakości. Co z tego, że na pozór prezentują się one wręcz majestatycznie, jeśli w rzeczywistości posiadają kiepską jakość i wykonane zostały w niechlujny sposób? Pamiętajmy, że tradycyjne pojęcie dobrze zaprojektowanego wnętrza nie ma nic wspólnego z przepychem i luksusem na pokaz. Wręcz przeciwnie, cenionymi wartościami są wysoka jakość oraz dobry smak.

W związku z tym, wybierając odpowiednie dywany tradycyjne, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ich jakość. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup wyrobów ręcznie wykonanych, do produkcji których użyto naturalne materiały. Jeśli tylko uda się nam dobrać model odpowiadający pod względem wizualnym, to możemy mieć pewność, że doskonale spełni on nasze oczekiwania.
Jeśli jednak nie jesteśmy zainteresowani zakupem dywanów naturalnych, to wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z urządzania mieszkania w klasycznym stylu. Okazuje się bowiem, że współcześnie istnieje bardzo szeroki wybór dywanów syntetycznych, których jakość wykonania jest na bardzo wysokim poziomie. Wysokiej klasy modele wyprodukowane z włókien sztucznych pod niektórymi względami przewyższają nawet produkty naturalne. Ich świetna jakość oraz klasyczny design sprawią, że doskonale pełnić będą rolę dywanów tradycyjnych w elegancko urządzonych wnętrzach.