Dywany i koniczyna marokańska - inspiracje na modnie urządzone wnętrza

Światowej sławy projektanci wnętrz oraz producenci poszczególnych elementów wyposażenia, zarówno tych o charakterze czysto dekoracyjnym, jak i praktyczno-dekoracyjnym co i rusz zaskakują nas nowymi rozwiązaniami. Z sezonu na sezon pojawiają się nowe, nieznane dotąd zestawienia kolorystyczne, a także ciekawe wzory, które wytłaczane są m.in. na tapetach i fototapetach, zasłonach, tapicerce mebli, poduchach i dywanach. Jeśli jednak nie zamierzamy co kilka miesięcy radykalnie zmieniać wystroju salonu, jadalni, sypialni czy też łazienki, warto zachować pewną ostrożność. Bezpieczniejszą opcją będzie wybór interesującego, a zarazem dość uniwersalnego wzoru, aniżeli wyrazistych, rażących wręcz kolorów. Zwłaszcza, jeśli z natury nie jesteśmy zbyt ekstrawaganckimi osobowościami. Motywem, który spokojnie każdy z nas może wprowadzić do swoich wnętrz jest popularna w ostatnich latach tzw. koniczyna marokańska.

Skąd pomysł na marokański wzór?

Koniczyna marokańska, która już od kilku sezonów uznawana jest za jeden z najmodniejszych, najbardziej rozpoznawalnych motywów w świecie aranżacji wnętrz przybyła do Europy z krajów islamskich. Jako, że ten dość specyficzny kształt, którego nie sposób pomylić z żadnym innymdoskonale komponuje się z nie mniej popularnymi wzorami geometrycznymi (trójkątami, rombami, kwadratami itp.) nie dziwi, że tak chętnie wprowadzamy go do naszych domów. Z jednej strony, koniczyna marokańska ze względu na swój kształt jest dość wyrazistym motywem, z drugiej, biorąc pod uwagę dostępność kolorystyczną - niezwykle uniwersalnym. Tak naprawdę wystarczy dobrać właściwie kolory, aby doskonale wpasowała się w wystrój wnętrz. I tak też, dobrze prezentuje się zarówno w pomieszczeniach urządzonych w dowolnym stylu, poczynając od klasycznego, przez skandynawski i rustykalny, kończąc na nowoczesnym, a nawet industrialnym.

Dywany z koniczyną marokańską

Szczególne zainteresowanie wzbudzają w nas dywany naturalne bądź syntetyczne z motywem koniczyny marokańskiej. Wydaje się, że powodem jest właśnie to, co już zostało wspomniane, a mianowicie, że jest to na tyle wyrazisty, a jednocześnie delikatny akcent dekoracyjny, że w sam raz sprawdza się, jako ozdoba podłogi. I to niezależnie od tego, czy poszukujemy dywanów naturalnych do salonu czy sypialni czy też modeli syntetycznych do przedpokoju bądź łazienki.