Tagi:

Dywany w domu – dobieramy kolory, zwracamy uwagę na trwałość!

Wybór konkretnego dywanu do danego pomieszczenia jeszcze nigdy nie był tak trudny – dzisiaj producenci zaskakują nas nie tylko wieloma wzorami, ale i metodami tkackimi, wykorzystaniem trwałych włókien naturalnych i syntetycznych. Jak odnaleźć w gąszczu ofert produkt, który spełni nasze oczekiwania? Oto kilka podpowiedzi!

Na co zwracać uwagę podczas kupna dywanu?

Podczas poszukiwania idealnego dywanu do naszego mieszkania czy domu przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, gdzie będzie on umieszczony. Nieco inne parametry powinny mieć dywany użytkowane w salonach czy sypialniach od dywanów wykorzystywanych w przedpokojach czy kuchniach.

Z pewnością najistotniejszym parametrem dla nas będą włókna – obecnie producenci mogą zaproponować nam dywany tkane z włókien naturalnych, syntetycznych czy też metodą mieszaną. Każdy z takich produktów ma swoje niewątpliwe zalety. Jeśli szukamy dywanu do pokoju dziennego czy salonu zdecydowanie wybierajmy tkaniny o niskim runie – pozwoli ono nie tylko na wygodne czyszczenie odkurzaczem, ale i na uniknięcie problemu odkształcania, np. poprzez nacisk mebla. Kuszące, puszyste dywany o wysokim runie użyjmy w pomieszczeniach, gdzie nie będą one narażone na kontakt z meblami, np. w sypialni.
Drugim istotnym aspektem jest gęstość tkaniny – im dywan gęściej pleciony, tym większa gwarancja na to, że nie będzie się on przecierał. Problem ten dotyczy nie tylko mieszkań, ale i biur – konieczne jest wybranie takiego dywanu, który pomimo dużej eksploatacji nie będzie narażony na zniszczenia.

Jakie kolory dywanów wybierać do wnętrz?

Dywan kupujemy głównie przez wzgląd na ich wygląd – nie ma co do tego wątpliwości. Wybierzemy model który najbardziej przypadł nam do gustu wizualnie, zazwyczaj bez względu na cenę. Zanim jednak sfinalizujemy zakup warto pamiętać o tym, że jasne dywany pozwolą na optyczne powiększenie pomieszczeń – może być to ciekawy trik w przypadku małych mieszkań. Kupno jasnego dywanu może się jednak wiązać z większym ryzykiem zabrudzenia – zrezygnujmy więc z takich rozwiązań w kuchniach czy jadalniach. Architekci są przekonani, że ciemne kolory dywanów sprawiają, iż pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Dywan może okazać się także świetnym elementem ożywiającym wnętrze, szczególnie tam, gdzie królują jednolite, gładkie meble i brak jest wyszukanych dodatków.

Dywany w jadalni i w kuchni?

Coraz częściej architekci wnętrz proponują wykorzystanie dywanów w jadalniach i w kuchniach. To świetny pomysł – taki element z pewnością nada wnętrzu charakteru. Warto jednak pamiętać o możliwości zabrudzenia – wybierzmy model o krótkim włosiu, dodatkowo z włókien syntetycznych. Jeśli dywan położony będzie na panelach koniecznie zadbajmy o to, aby od spodu posiadał on warstwę antypoślizgową!