Jak prać dywan wełniany?

Dywany wełniane od wieków cieszą się doskonałą opinią. Szczególnie te ręcznie tkane, pochodzące z zakładów w Turcji i w Indiach uznawane są za produkty najwyższej jakości, bardzo eleganckie, stylowe, a przy tym trwałe. To właśnie dywany z naturalnej, owczej wełny często przekazywane były sobie z pokolenia na pokolenie, jako rodzinna pamiątka oraz jeden z najcenniejszych przedmiotów w całym dorobku. I rzeczywiście po dziś dzień uważa się, że produkowane przez doświadczonych rzemieślników gdzieś w egzotycznych zakątkach świata dywany to oznaka luksusu. Dlatego też każdy z nas, a przynajmniej większość marzy o wełnianym dywanie chociażby do salonu, który jest pomieszczeniem reprezentacyjnym. A jeśli już uda nam się go kupić, powinniśmy zastanowić się, jak go pielęgnować, by przez długie lata cieszył oczy. Jak prać dywan wełniany?

Po co i jak prać dywan wełniany?

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, czyli jak prać dywan wełniany, warto abyśmy wyjaśnili sobie po co właściwie to robić. Otóż sprawa jest prosta - dywany, tak samo jak podłogi, które regularnie myjemy czy też firany, zasłony i inne tekstylia, które systematycznie pierzemy również się brudzą. I to brudzą się mocno. O ile okruchy, piach oraz częściowo włosy, sierść zwierząt, kurz jesteśmy w stanie odkurzyć, o tyle plamy wywołane błotem, napojami, jedzeniem itp. już niekoniecznie. Co gorsza, w dywanach, szczególnie wełnianych gromadzi się masa kurzu i roztoczy. Przez to wszystko dywany takie są idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów. Możemy się ich pozbyć wyłącznie poprzez porządne wypranie dywanu. A zatem, jak wyprać dywan wełniany?

Jak wyprać dywan wełniany w domu?

Skoro wiemy już, po co, najwyższa pora dowiedzieć się jak prać dywan wełniany. W tym miejscu, przede wszystkim należy obalić mit jakoby dywanów wełniany nie można było prać w wodzie. Nic bardziej mylnego. Tylko używając wody i rozpuszczonych w niej detergentów - co niesamowicie ważne - oznaczonych znakiem „Wool Safe” możemy mieć nadzieję, że uda nam się pozbyć nawet silnych zabrudzeń. Nie bez znaczenia jest jednak temperatura wody, ponieważ negatywny, niszczący wpływ na wełnę ma gorąca woda. Dlatego do prania dywanu wełnianego najbezpieczniej użyć wody letniej.