Jak urządzić salon w stylu hygge?

Choć słowa „hygge” nie da się przetłumaczyć na język polski nam, Polakom bardzo podoba się taka filozofia życia oraz styl rodem z Danii. Uczucie szczęścia, ciepła, komfortu, bliskości i bezpieczeństwa, bo tak najłatwiej wytłumaczyć ten termin można zapewniać sobie na rozmaite sposoby. Zdaniem Duńczyków zdecydowanie najważniejsze są w tym przypadku więzi międzyludzkie. Jednak jak wiadomo, szczęściu trzeba nieco pomagać, dlatego niezwykle istotne jest to, jak mieszkamy, jakimi rzeczami się otaczamy. Wszystko to przekłada się bowiem na nasze ogólne samopoczucie. Wobec tego, podpowiadamy jak urządzić salon w stylu hygge.

Hygge - ogólna koncepcja

Duńczycy z filozofii hygge, która stanowi pewien zbiór dość prostych zasad uczynili jeden z najgorętszych trendów, zarówno lifestylowych, jak i wnętrzarskich. Wydaje się, że to właśnie dzięki umiłowaniu wygody, uroków codzienności oraz czerpaniu radości z zupełnie przyziemnych spraw zarazili swym stylem nie tylko pozostałe kraje Europy, ale i cały świat. Pokazali nam, jak cieszyć się z przebywania we własnym domu, nawet w samotności leżąc na miękkiej kanapie, opatuleni ciepłym kocem, z filiżanką kawy w jednej ręce a książką w drugiej.

Wnętrza w stylu hygge

Chcąc urządzić salon czy też jakiekolwiek inne pomieszczenie w naszym domu w zgodzie z filozofią hygge, warto skorzystać ze sprawdzonych sposobów Duńczyków. Nade wszystko należy mieć na uwadze przytulność, która jest tu kluczem do poprawnie zaprojektowanych, umeblowanych i udekorowanych wnętrz. W związku z tym, istotną kwestią jest klimatyczne oświetlenie. Prócz lamp sufitowych powinniśmy zadbać o oświetlenie wspierające, a więc o lampy ustawione na podłodzie oraz mniejsze na stolikach i regałach, które będą źródłem światła ciepłego, nieco przytłumionego. Warto również pamiętać, że im więcej świeć, tym lepiej. Poza tym, w salonie nie może zabraknąć tzw. strefy relaksu. Może nią być cała kanapa, lub po prostu wygodny fotel, najlepiej z podnóżkiem oraz niewielki stolik, na który będziemy mogli odkładać książki, gazety, kubek z herbatą. Niesamowicie ważne są także materiały. Jeśli chodzi o podłogi, meble i różnego rodzaju akcenty dekoracyjnej duński styl czerpie głównie z natury. Drewno stanowi więc surowiec podstawowy. Duże znaczenie mają także tekstylia - wnętrza w stylu hygge kochają wszystko co ciepłe, miękkie, puszyste, przyjemne w dotyku. Dlatego w salonie musi znaleźć się sporo miejsca na poduchy, narzuty, koce. Natomiast, aby bosą stopą swobodnie stąpać po podłodze konieczny jest właściwy dywan. Tu radzimy wybierać spośród dywanów naturalnych. Jako, że duńska filozofia opiera się m.in. na życiu w zgodzie z naturą, każdy inny model wydawałby się tu nie na miejscu. Przyjemne w dotyku, sprężyste, o niesamowicie trwałym runie dywany naturalne doskonale wpisują się w hygge.