Jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu?

Domy i mieszkania w najlepszym razie remontujemy raz na kilka lat. Częściej wprowadzamy jedynie drobne zmiany aranżacyjne. Wybierając farby do ścian, meble i dodatki, m.in. dywany, z tyłu głowy cały czas powinniśmy mieć to, że muszą być nie tylko modne, a zarazem uniwersalne, ale i dobrej jakości. Tylko wówczas będą cały czas na czasie, bez względu na zmieniające się trendy, a także dobrze zniosą upływ czasu. Musimy jednak włożyć trochę wysiłku w to, aby pomimo codziennej, wieloletniej eksploatacji elementy wyposażenia wciąż wyglądały jak nowe. Dlatego w planie generalnych porządków, które przypadają kilka razy w ciągu roku warto uwzględnić odświeżanie dywanów. Tak samo, jak wszystkie tekstylia (firanki, zasłony, obrusy, ozdobne poszewki na poduchy) dywany poza tym, że się kurzą również pochłaniają wszystkie zapachy. Sprawdźmy, jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu.

Jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu? Szare mydło z odrobiną wody

Bardzo często domowe sposoby okazują się najlepsze. Zastanawiając się nad tym, jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu warto również wziąć pod uwagę tradycyjne metody. Pierwszym z nich jest przygotowanie papki z najzwyklejszego szarego mydła z dodatkiem ciepłej wody. Miksturę taką należy wetrzeć w całą powierzchnię dywanu, pozostawić na jakiś czas, a na koniec usunąć zwilżoną w czystej wodzie gąbką bądź szmatką.

Jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu? Soda oczyszczona

Nieco prostszą metodą na odświeżenie dywanów jest rozsypanie na runie sody oczyszczonej, która to doskonale pochłania wszystkie nieprzyjemne zapachy. Bardzo ważne, aby środek równomiernie pokrył cały dywan. Już po kilku godzinach wystarczy dokładnie odkurzyć dywan, tak by zebrać wszystkie drobinki białego proszku.

Jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu? Woda utleniona

Co zrobić, gdy akurat nie mamy w domu ani szarego mydła, ani wody utlenionej? Czy wówczas musimy iść na zakupy? Jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu innym sposobem niż te dwa wymienione? Otóż równie skuteczna będzie woda utleniona, którą każdy z nas niewątpliwie ma w domowej apteczce. Woda utleniona zabija bakterie wywołujące nieprzyjemny zapach. Zanim jednak skropimy nią całą powierzchnię dywanu, powinniśmy zrobić próbę na małym skrawku. W zależności od zastosowanych podczas produkcji barwników ich reakcja z tym specyfikiem może wywołać niepożądany rezultat.