Jak wyprać dywan domowym sposobem?

Każdemu mieszkaniu poza regularnym sprzątaniem, raz na jakiś czas przydadzą się generalne porządki. Idealną ku temu okazją niewątpliwie jest początek wiosny. Gdy natura znów budzi się do życia, wszystkim nam przybywa energii. Warto z niej skorzystać, by nieco odświeżyć domowe wnętrza - umyć zachlapane po zimie okna, wyprać firanki i zasłony, wyczyścić oświetlenie, a także wyprać dywany, o których często w ogóle zapominamy. A przecież dywany brudzą się nie mniej, a być może i bardziej niż podłogi i inne tekstylia. Warto więc przynajmniej raz do roku, właśnie w ciepły, słoneczny wiosenny dzień odświeżyć dywan. A zatem, jak wyprać dywan domowym sposobem? Bez obaw, to nic trudnego!

Jak wyprać dywan domowym sposobem? Jak go przygotować do prania?

To, jak wyprać dywan domowym sposobem nurtuje wiele osób. Zanim jednak zaczniemy się zastanawiać nad tym, jaką temperaturę powinna mieć woda, jakich detergentów użyć i jak w ogóle się do tego zabrać, należy ustalić co zrobić uprzednio. Przygotowanie dywanu do prania jest bardzo ważne, a nawet może decydować o sukcesie lub porażce. Chcąc dokładnie wyczyścić dywan, zapobiec odwrotnemu efektowi, czyli wniknięciu brudu jeszcze głębiej w runo dywanu, przede wszystkim musimy porządnie go wytrzepać, by pozbyć się okruchów, piachu, kurzu, włosów, sierści zwierząt osiadłych między włóknami dywanu. Poza tym, dywan koniecznie powinniśmy odkurzyć i to z dwóch stron, również od spodu. Dopiero wówczas możemy się zastanawiać nad tym, jak wyprać dywan domowym sposobem.

Jak wyprać dywan domowym sposobem łatwo, szybko i skutecznie?

Przejdźmy wreszcie do podstawowego pytania, czyli jak wyprać dywan domowym sposobem, ale tak, żeby dywan wyglądał jak nowy, a przy tym żebyśmy zbytnio się nie napracowali. Otóż do wyboru mamy dwie metody - tradycyjne pranie w wodzie z detergentem lub tzw. pranie na sucho. Pierwsza metoda wydaje się skuteczniejsza jeśli mamy do czynienia z silnymi zabrudzeniami, a dywan naprawdę dawno nie był czyszczony. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, by woda nie była zbyt gorąca (powinna być letnia, zwłaszcza jeśli pierzemy dywan wełniany), a środek czyszczący przystosowany do prania materiału, z jakiego został wykonany dywan. Jeśli zaś zależy nam jedynie na odświeżeniu dywanu, pozbyciu się niezbyt widocznych zabrudzeń, wówczas wystarczy po powierzchni runa równomiernie rozsypać sodę oczyszczoną lub specjalny preparat w proszku, pozostawić na jakiś czas, a na koniec dokładnie odkurzyć.