Jaki dywan do długiego i wąskiego pokoju?

 

Długi i wąski pokój to nie lada wyzwanie aranżacyjne. Jaki dywan wybrać, aby nadać pomieszczeniu przyjaznych proporcji? Jakie kolory i wzory będą najodpowiedniejsze?

Dywany w pasy

Najprostszym sposobem na optyczne poszerzenie pokoju poprzez dywan jest zastosowanie modelu w pasy. Ważne, by były one ułożone równolegle do krótkich boków ścian, a prostopadle do długich. Stworzymy wtedy wrażenie, że pomiędzy krótkimi ścianami odległość się skróciła, a pomiędzy długimi powiększyła. Wybierajmy pasy szerokie, zauważalne. Drobne wzory nie służą wąskim przestrzeniom.

Dywan w różowo-szare pasy Pearl Waves z kolekcji Element

Dywan kwadratowy

Jeżeli nie przemawiają do nas pasy, możemy zdecydować się na dywan jednolity lub z wzorem, ale w kształcie kwadratu. Będzie on wyraźnym przełamaniem prostokątnego planu pokoju. Rozłożony na środku podzieli niejako przestrzeń na tę bliżej nas, zazwyczaj nieco ciemniejszą, oraz dalszą, zazwyczaj z oknem. Kwadratowy model odwróci uwagę od długości ścian i pozwoli skupić się na tym, co dzieje się we wnętrzu. Wybierajmy dywany jasne lub kolorowe, ale utrzymane w delikatnych tonacjach.

Wydzielanie stref w pokoju za pomocą dywanów

Długi i wąski pokój będzie sprawiać wrażenie o wiele bardziej użytecznego i dobrze urządzonego, gdy zostanie właściwie rozplanowany. Jeżeli pełni on więcej niż jedną funkcję – np. jest to pokój dziecka, w którym ono śpi, uczy się i bawi – możemy, stosując dywany i chodniki dywanowe, podzielić przestrzeń na strefy. W okolicy łóżka może znaleźć się mięciutki puchacz shaggy, przy biurku niewielki model wełniany, na którym stabilnie stać będzie krzesło, a w okolicy regału z gadżetami, kolorowy miękki dywanik. W ten sposób każdy, kto wchodzi do pokoju, od razu zauważy te strefy. Odwróci to uwagę od wąskiej architektury pomieszczenia.

Dywan River Dots w kolorowe kropki z kolekcji Element

Jakich dywanów unikać w wąskim pokoju?

Przede wszystkim należy unikać dywanów, które mają bardzo drobne wzory. Wprowadzają one chaos, który kumuluje się na wąskiej przestrzeni. Tego typu modele świetne prezentują się w pokojach kwadratowych lub dużych salonach, ale nie w długich prostokątach. Unikajmy też dywanów ciemnych i jednolitych. W większości wąskich pokojów okno ulokowane jest na wąskiej ścianie, co powoduje, że mamy niewiele słońca. Ciemne chodniki dywanowe to wrażenie tylko pogłębiają. Wybierajmy zatem dywany jasne, które będą rozjaśniać przestrzeń.

Dywan do wąskiego pokoju powinien być dobrze przemyślany. Starajmy się nim powiększyć optycznie pomieszczenie, rozciągnąć je i rozjaśnić. Pamiętajmy jednak, że ważny jest też wybór odpowiedniego koloru ścian i mebli.