Jakie aspekty wziąć pod uwagę wybierając dywan na taras lub balkon i jak zadbać o jego czystość?

W dzisiejszych czasach na rynku dekoratorskim nieustannie pojawiają się nowe trendy, niespotykane dotąd rozwiązania. Bardzo modne stało się łączenie ze sobą różnych stylów, z pozoru niepasujących kolorów, wzorów i materiałów. Tym samym do poszczególnych pomieszczeń w domach i mieszkaniach wprowadza się często zaskakujące dodatki, dekoracje. Warto więc śledzić oryginalne pomysły i propozycje aranżacji wnętrz i ogrodów. Można się nimi bowiem zainspirować oraz przemycić co nieco do własnych czterech ścian. Tym, co z całą pewnością zasługuje na naszą uwagę w rozpoczynającym się właśnie wiosenno-letnim sezonie są dywany na taras i balkon. Z ich pomocą można bowiem stworzyć komfortową strefę relaksu na świeżym powietrzu. Podpowiadamy więc jak dobrać odpowiedni model dywanu oraz w jaki sposób utrzymać go w czystości w miejscu mocno przecież narażonym na brud.

Jak dopasować dywan do tarasu i balkonu?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość i kształt przestrzeni, w tym przypadku tarasu bądź balkonu. Według uznania może on zasłaniać albo całą podłogę, nie licząc czterech brzegów lub znajdować się jedynie w wybranym miejscu, np. pod stolikiem kawowym przy komplecie mebli ogrodowych. Niezwykle istotną kwestią jest natomiast materiał, z jakiego zostały utkane dywany na taras i balkon. Tym razem odradzamy wszelkiego rodzaju naturalne włókna (wełnę, bawełnę, jedwab). A to dlatego, że nie są one zbyt odporne na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych - wilgoć, słońce. W takich okolicznościach poradzą sobie zaś popularne dziś dywany syntetyczne, głównie te z polipropylenu. Wreszcie, warto dobrze zastanowić się nad kolorem dywanu na zewnątrz. To, że musi on pasować do całej aranżacji jest oczywiste. Jednak wskazane, aby przy tym nie były na nim tak bardzo widoczne zabrudzenia.

Jak czyścić dywany tarasowe i balkonowe?

Jak już zostało wspomnień dywany zlokalizowane na zewnątrz są narażone na wilgoć, a także z oczywistych względów szybciej się brudzą. Z tego względu tak ważne jest regularne odkurzanie, przynajmniej dwa, a nawet trzy razy w tygodniu. Prócz tego, raz na jakiś czas, raz lub dwa w miesiącu wskazane jest umycie powierzchni dywanu, np. przy pomocy proszku na sucho.