Na co zwrócić uwagę kupując dywan?

Choć wydawać by się mogło, że na naszym blogu omówiliśmy już wszystkie kwestie, jakie warto wziąć pod uwagę wybierając dywany do wnętrz, okazuje się, że o kilku pozwoliliśmy sobie zapomnieć. Zastanawiacie się co jeszcze prócz rozmiaru, kształtu (modele prostokątne, kwadratowe, okrągłe), materiału (dywany naturalne lub syntetyczne), długości włosia, kolorów, wzorów i motywów ma w tym przypadku niemałe znaczenie? Najwyższa pora rozprawić się z równie istotnymi czynnikami, do których zaliczamy gęstość runa, sposób tkania oraz wagę dywanów. Aby być w pełni usatysfakcjonowanymi ostatecznym wyborem, warto wiedzieć, jakie znaczenie mają te aspekty.

Gęstość runa

O gęstości runa decyduje ilość tzw. pęczków (włosów) znajdujących się na jednym metrze kwadratowym dywanu. Zdecydowana większość produkowanych na świecie modeli posiada od 100 tys. do 500 tys. pęczków na wspomnianej powierzchni. Jednak w przypadku tych najbardziej ekskluzywnych, ręcznie tkanych z wysokiej jakości jedwabiu ilość ta może sięgać nawet 2 milionów. Natomiast bardzo ważne, abyśmy liczbę tę odnosili do konkretnego rodzaju materiału, ponieważ dywany naturalne zawsze będą miały inną gęstość niż te, z tworzyw sztucznych. A to dlatego, że różna jest grubość włosia.

Sposób tkania (ręcznie, maszynowo)

Od niepamiętnych czasów, aż po dziś dzień największym powodzeniem cieszą się dywany tkane ręczne, o czym niewątpliwe decyduje fakt, że ludzka ręka jest bardziej precyzyjna aniżeli maszyna. Dodatkowo, w przypadku dywanów ręcznie tkanych już na pierwszy rzut oka większość z nas jest w stanie ocenić, jaki materiał wykorzystano do ich produkcji, czy ich runo jest wystarczająco gęste, a także ile może ważyć taki model. Osoby nieco bardziej zaznajomione z rynkiem wnętrzarskim oraz sztuką użytkową dodatkowo potrafią rozpoznać indywidualny styl typowy dla tkaczy z konkretnych regionów świata.

Waga dywanów

Na wagę dywanów wpływają takie czynniki, jak rodzaj materiału, wysokość i gęstość runa oraz grubość włosia. Stąd też waga nie powinna być głównym wyznacznikiem naszych decyzji zakupowych. Sami musimy zdecydować, czy bardziej odpowiadają nam modele syntetyczne, czy też pod uwagę bierzemy jedynie ofertę dywanów naturalnych. Oczywiście im cięższy dywan, tym stabilniej będzie przywierał do podłogi, a co za tym idzie, mniejsze ryzyko wywijania się materiału oraz potykania się o niego.