Tagi: dywany syntetyczne plusy , dywany syntetyczne minusy , zalety wiskozy , wady wiskozy , dywan syntetyczny , dywany syntetyczne , dywan poliester czy polipropylen

Plusy i minusy dywanów syntetycznych

Współcześnie w sklepach oferujących elementy wyposażenia do domu, a przede wszystkim w tych, specjalizujących się w dywanach odnajdziemy masę przeróżnych modeli. Poza bogatą ofertą wielkości, kształtów, kolorów i wzorów producenci mają do zaoferowania co najmniej kilka różnych materiałów, z jakich wykonuje się dywany. Poza tradycyjnymi, bogato zdobionymi dywanami o gęstym runie z naturalnej wełny, wyróżnić możemy jeszcze dywany syntetyczne (sztuczne), pośród których znajdziemy m.in. te z polipropylenu, poliestru, wiskozy, akrylu. Mogą one być tkane na różne sposoby. Poza bardzo popularnymi w ostatnich latach z długim włosiem, czyli dywanami typu shaggy, do wyboru mamy jeszcze te z niskim runem oraz płaskotkane ze sznurka. Przed ostateczną decyzją o kupnie jednego z modeli sztucznych, warto jednak zapoznać się z ich zaletami oraz wadami.

Zalety dywanów wykonanych maszynowo z włókien syntetycznych

Jak już zostało wspomniane, za dywany sztuczne uznaje się te, utkane w wielkich fabrykach przez specjalne maszyny z polipropylenu, poliestru, akrylu i wiskozy. Niewątpliwie główną ich zaletą jest zdecydowanie niższa cena, niż ma to miejsce w przypadku modeli ręcznie tkanych z wełny. Poza tym, mamy wręcz nieograniczone możliwości wyboru co do kolorów, odcieni i wzorów. Oznacza to, że w sklepach z całą pewnością znajdziemy nie jeden dywan, który będzie idealnie pasował do naszych wnętrz, niezależnie od tego, w jakim stylu zostały one zaaranżowane. Ponadto, tworzywa sztuczne są w pełni bezpieczne dla alergików, ponieważ za sprawą właściwości antystatycznych nie gromadzi się w nich kurz i roztocza. W końcu, dywany syntetyczne nie sprawiają żadnych problemów w aspekcie pielęgnacji i utrzymania w czystości.

Wady dywanów sztucznych

Prócz wielu zalet, należy również wspomnieć o pewnych wadach dywanów syntetycznych. Otóż, wraz z niższą ceną, idzie tu nieco słabsza jakość. Oznacza to, że modele te, w porównaniu do dywanów wełnianych nie są aż tak trwałe. Znacznie szybciej się niszczą, tj. wycierają się. Poza tym, jako, że ich włókna nie są zbyt sprężyste, ich runo odkształca się pod naciskiem mebli.