Tagi:

Poznaj wszystkie funkcje dywanów we wnętrzach!

Dla większości z nas kupno dywanu przychodzi dość automatycznie – kupujemy je dla uzupełnienia wnętrza, także dlatego, że inni je posiadają. My przekonujemy, że dywan to nie tylko nieistotny dodatek. Wybranie odpowiedniego koloru, tworzywa czy technologii może znacząco poprawić jakość naszego życia!

Dywany o konkretnej strukturze, włosiu

Przede wszystkim ważne jest to, z jakim materiałów został tkany dywan. Dzisiaj producenci stosują nowoczesne włókna syntetyczne, które nie tylko łatwo jest czyścić, ale i takie, które nie powodują wzmożenia objawów alergicznych u alergików. Jeśli pragniemy dywanu, którego czyszczenie będzie odbywało się szybko i bez problemów zdecydowanie powinniśmy wybierać modele o krótkim włosiu. Dzięki nim zebranie wszelkich nieczystości za pomocą odkurzacza zajmie dosłownie kilka minut!

Wiele dywanów przeznaczonych jest do pomieszczeń mocno eksploatowanych. Mowa tu przede wszystkim o salonach, pokojach dziennych, pokojach dziecięcych, ale i dywanach wykorzystywanych w biurach czy np. w pomieszczeniach przedszkolnych. Gruby splot i ścisła struktura sprawiają, że takie tkaniny są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia czy ścieranie niż lekkie dywany o luźnej strukturze.

Dywany zwiększające bezpieczeństwo dzieci

Topowi producenci oferują dywany dedykowane do pokojów dziecięcych oraz sal zabaw w przedszkolach. Takie dywany posiadają szereg cech pozwalających na skuteczne podniesienie bezpieczeństwa maluchów. Przede wszystkim mogą posiadać znacznie gęstsze runo o wysokiej sprężystości, które pozwoli na delikatną amortyzację wszelkich upadków. Same dywany posiadają także podkłady wykonane z materiałów antypoślizgowych – dzięki nim utrzymują się w jednym miejscu, nawet pod wpływem siły czy nacisku. Dywany dla maluchów wykonane są z materiałów odpornych na ścieranie czy zniszczenie, a ich czyszczenie nie sprawia żadnych problemów.

Dywany wyciszające pomieszczenia

Dywany mogą stanowić również element wspomagający wyciszenie konkretnego pomieszczenia. Efekt ten pożądany jest przede wszystkim w przestrzeni biurowej, gdzie pracuje wiele osób. Zastosowanie odpowiednich dywanów czy wykładzin sprawi, że kroki nie będą rozpraszać osoby pracujące w pomieszczeniu. Dodatkowo takie dywany posiadają także zwiększoną odporność na ścieranie.

Optyczne powiększenie i zwiększenie komfortu

Architekci przekonują, że odpowiednio dobrany dywan pozwoli na optyczne powiększenie niewielkich pomieszczeń – wystarczy wybrać jasny model. Warto także pamiętać, że wykorzystanie dywanów w pomieszczeniach o minimalistycznym wystroju pozwoli nieco je ocieplić i sprawić, że staną się bardziej przytulne.