Tagi:

Rozmiar dywanu do sypialni i salonu

Podczas wyboru dywanów do poszczególnych pomieszczeń w naszych domach bądź mieszkaniach w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na kolory i wzory. I nic w tym dziwnego, są to aspekty, które bezpośrednio przekładają się na estetykę całego wnętrza. Po drugie, interesuje nas materiał, z jakiego został wykonany dany model - czy jest on pochodzenia naturalnego czy też sztuczny? Cecha ta w większości przypadków decyduje przecież o cenie naszego wymarzonego dywanu. Podobnie zresztą, jak ostatnia kwestia, czyli wielkość. Na tym etapie niestety bardzo często popełniamy błąd, a mianowicie wybieramy albo za duży, albo (zdecydowanie częściej) za mały model. Dlatego dziś kilka wskazówek, jak dobrać rozmiar dywanu do sypialni i salonu.

Rozmiar dywanu - ogólne zasady

Aby dywan był odpowiednio dopasowany do wnętrza - i to nie tylko pod względem rozmiaru, ale również stylu - należy zdecydować się na jego zakup dopiero na koniec całego procesu urządzania mieszkania. Kiedy meble i najważniejsze dodatki są już ustawione w poszczególnych pokojach, dopiero wówczas możemy mieć dokładne wyobrażenie tego, w którym miejscu ma znajdować się dywan oraz jaką ilość powierzchni podłogi pokrywać. Musimy mieć przy tym na uwadze, że odpowiednio dobrany dywan doda wnętrzu elegancji, optycznie je powiększy, podkreśli oprawę okien, a w otwartych wnętrzach również wyznaczy określone strefy. Prócz tego, bardzo ważne, by odległość od dywanu do drzwi wynosiła przynajmniej 90 cm.

Rozmiar dywanu do sypialni

W każdym domu bądź mieszkaniu sypialnia jest miejscem relaksu. To tu, po całym dniu pracy, udajemy się na zasłuży odpoczynek. Aby dobrze nam się w niej śniło i funkcjonowało nie wystarczy jednak duże łóżko z wygodnym materacem. Przytulności i komfortu nada wnętrzu również miękka, ciepła podłoga. Po odprężającej kąpieli miło będzie stanąć bosą stopą na puszystym dywanie. Wobec tego, jeśli łóżko znajduje się w centralnej części pokoju dywan powinien być zlokalizowany pod nim, tak aby z każdej strony równomiernie okalał jego brzegi.

Rozmiar dywanu do salonu

Salon to pomieszczenie reprezentacyjne. To tu odpoczywamy przy filiżance kawy bądź herbaty, oglądamy telewizję, spędzamy wspólnie czas i zapraszamy gości. Nie możemy więc pozwolić sobie na jakiekolwiek błędy przy wyborze dywanu do pokoju dziennego. Stąd postawmy na model, na którym nie tylko zmieści się stoli kawowy, ale również przynajmniej dwie przednie nogi sofy i foteli.