PIELĘGNACJA DYWANÓW

Każdy zakup dywanu bez względu na rozmiar, wzór czy materiał z jakiego został wykonany, to inwestycja na dłuższy okres. Kiedy zatem w domu pojawia się nowy dywan, dążymy do tego, aby jak najdłużej zachował swój atrakcyjny wygląd, właściwości i spełniał swoje funkcje. Stosując kilka prostych zasad możemy być pewni, że dywan posłuży wiele lat.

Odkurzanie

Podstawowym zabiegiem mającym na celu czyszczenie dywanu jest jego odkurzanie. Głęboko wbijające się we włosie cząsteczki kurzu i drobiny piasku mogą być trudne do usunięcia, a dodatkowo mogą obciążać włókna, doprowadzając do wycierania się kolorów. Dlatego dywan należy odkurzać dokładnie i w miarę możliwości często. Dobrą praktyką podczas czyszczenia dywanu jest odkurzanie go w różnych kierunkach. Podnosi to efektywność usuwania zabrudzeń, a dodatkowo zapobiega układaniu się włosia w jedną stronę. Nie wszystkie materiały, z których wykonane są dywany dobrze znoszą tarcie, dlatego nie zalecamy zbyt częstego stosowania szczotek obrotowych (tzw. turboszczotek) do czyszczenia dywanów.

Pranie

Nieuniknionym zabiegiem w pielęgnacji dywanu jest również jego pranie. Nie należy w tym celu używać agresywnych środków piorących, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni dywanu. Zazwyczaj do procesu prania ręcznego wykorzystuje się roztwór wody z łagodnym detergentem (w stosunku 4:1). Podczas pranie należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby dywan prać wytworzoną z roztworu pianą, unikając namaczania dywanu.

Suszenie

Suszenie dywanu zarówno po praniu jak i przypadkowym zalaniu zawsze należy przeprowadzać w pozycji poziomej, najlepiej w temperaturze pokojowej.

Pranie mechaniczne

Pranie dywanu można również zlecić osobom zawodowo zajmującym się czyszczeniem dywanów. Dysponują oni profesjonalnymi odkurzaczami piorącymi oraz specjalnymi detergentami. Profesjonalne odkurzacze piorące generują pianę, która po naniesieniu na dywan wypiera z niego zabrudzenia. Następnie odkurzacz zbiera powstałą mieszaninę, pozostawiając dywan świeży i czysty. Należy pamiętać, że pranie mechaniczne to inwazyjny proces, dlatego nie należy wykonywać go częściej niż raz w roku.

Użytkowanie dywanu

Dywany eksponowane w centralnej części pomieszczenia warto co pewien czas obrać – dywany prostokątne i owalne o 180 stopni, kwadratowe i okrągłe o 90 stopni. Zabieg ten pozwoli na regularne zużywanie się dywanów i zapewni jednolite blaknięcie kolorów pod wpływem działania światła słonecznego.

Przechowywanie dywanów

W każdym domu przychodzi taki czas, że dywan jest nieużytkowany – np. podczas remontu. Aby bezpiecznie przechować dywan, najlepiej zwinąć go włosiem do dołu i przechowywać w suchym pomieszczeniu. Jeżeli spodziewamy się, że dywan będzie długo nieużytkowny, można dodatkowo zabezpieczyć dywan sznurkiem i owinąć folią. Zapewni to izolację wodną, jak też zapobiegnie dostawaniu się do dywanu insektów.

Usuwanie plam

Podstawową zasadą przy usuwaniu wszelkich plam i zabrudzeń jest natychmiastowe działanie. Przy usuwaniu plam należy też pamiętać, aby dywan czyścić od krawędzi w kierunku środka. Nie należy trzeć plam, ponieważ doprowadza to do powiększenia się plam oraz zniekształcenia runa dywanu.

Rozlane na dywan płyny należy jak najszybciej zebrać z dywanu za pomocą tkaniny lub bibuły. Inne zabrudzenia należy usuwać delikatnie nożem lub łyżką. Niektóre zabrudzenia jak np. błoto czy gumę do żucia należy pozostawić do wyschnięcia, a następnie wykruszyć i odkurzyć.

W związku z różnorodnością plam pojawiających się na dywanach, poniżej przedstawiamy metody usuwania plam domowymi środkami:

Alkohol  – przemyć szamponem, następnie przetrzeć gąbką nasączoną spirytusem.

Piwo – przemyć gąbką nasączoną letnią wodą.

Wino – przemyć wodą z 50% roztworem octu, następnie przemyć szamponem.

 

Tłuszcz  (masło, oliwa) - przemyć gąbką nasączoną spirytusem, następnie zmyć szamponem.

Kawa, herbata, czekolada, mleko, jogurt, krew – przemyć szamponem. Gdy plama nadal pozostaje, przemyć 10% roztworem amoniaku.

Pasta do butów – przemyć spirytusem, następnie zmyć szamponem.

Atrament – odsączyć bibułą, przemyć gąbką nasączoną 30% roztworem spirytusu, następnie zmyć szamponem.

Decydując się na wybór konkretnego dywanu warto zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi pielęgnacji w zależności od rodzaju materiału z jakiego utkany jest dywan. Zwłaszcza dywany produkowane z naturalnych włókien często wymagają indywidualnego traktowania podczas sprzątania.

Dywany wełniane

Charakterystyczną cechą dywanów wełnianych jest zjawisko wychodzenia z dywanu elementarnych włókien. Osobliwość ta nie stanowi wady produktu, jest to bowiem naturalny proces związany ze specyfiką produkcji dywanów wełnianych. Luźne włókna pozostałe po cięciu, strzyżeniu i podklejaniu dywanu nie zostały zamocowane w splocie runa, dlatego w początkowym okresie użytkowania wychodzą na jego powierzchnie. Powierzchnia runa stopniowo ulega naturalnemu spilśnieniu i wychodzenie włókien- tzw. „kurzenie się” ustaje. Aby skrócić ten proces, w początkowym okresie po zakupie dywanu zaleca się jego częste i staranne odkurzanie.

Dywany Shaggy

Dywany shaggy są obecnie jednym z najbardziej modnych rodzajów pokryć podłogowych. Wiele osób uważa je za wyjątkowo atrakcyjne, jednak rezygnuje z ich zakupu, ze względu na pojawiające się opinie dotyczące ich kłopotliwego utrzymywania w porządku. W rzeczywistości jednak dywany shaggy nie są w jakiś szczególny sposób uciążliwe w czyszczeniu. Wystarczy, że będziemy je regularnie odkurzać, najlepiej za pomocą urządzenia o dużej mocy ( przynajmniej 2000 W). Jeśli posiadamy odpowiednie warunki,  możemy zdecydować się również na to, by raz na jakiś czas wynieść włochaty dywan poza dom i w tradycyjny sposób go wytrzepać. Dzięki temu pozbędziemy się z łatwością wszelkich drobnych zanieczyszczeń, które znajdują się między gęstymi włosami.

W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli, dywan shaggy nie nadaje się do samodzielnego, ręcznego prania. Działanie takie może niekorzystnie wpłynąć na stan włosia, które może potem wyglądać nieatrakcyjnie i nieprzyjemnie się lepić. Warto więc regularnie, ale nie przesadnie często, korzystać z usług profesjonalnych firm, które w fachowy sposób zadbają o to, by dywan shaggy był idealnie czysty.